2014. július 13., vasárnap

Csicseriborsó curry egyszerűen, gyorsan

Születésnapomra idén szakácskönyveket kaptam szüleimtől ajándékba a világ minden tájáról, melyeket szorgos kutatómunka után választottam azzal a céllal, hogy helyiek által írt, minél inkább tradicionális receptekhez jussak hozzá, ami az internet világában már nem is olyan egyszerű, főként, ha olyan távoli országokról van szó, mint Laosz vagy Burma. Most egy igen egyszerű, gyorsan elkészíthető nepáli csicseriborsó curry-t fogok veletek megosztani, melyet Jyot Pathak nagyszerű, receptekben bővelkedő szakácskönyvéből tanultam. Anélkül, hogy most nagyon belemennék abba, hogy mi is jellemzi a nepáli konyhát, elég ha annyit tudunk róla, hogy a helyi különlegességek mellett, a nepáli konyhára nagy hatást gyakoroltak az indiai, kínai és tibeti ízek földrajzi közelségük miatt. Számos izgalmas fogással ismerkedhetünk meg, ha kicsit elmélyedünk a nepáli konyhában, s különösen ajánlom a vegetáriánusoknak, valamint azoknak a húsimádóknak, akik időről-időre szeretnek beiktatni egy-egy húsmentes napot, ugyanis fogásaik igen nagy része egyáltalán nem tartalmaz húst. Helyette elképesztő mennyiségű hüvelyest esznek, így ma én is egy csicseriborsó alapú, egyszerű, de hihetetlenül finom indiai jellegű fogást mutatok be.

Mivel csicseriborsót már konzervben is kaphatunk, így egy főre is könnyedén elkészíthető ez az ízletes nepáli fogás.
Nepáli csicseriborsó curry - Chana ko Tarkaari

Hozzávalók:
1 nagy fej vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 kis darab gyömbér
2 db nagy paradicsom
6-700 gr előfőzött csicseriborsó
2 tk nepáli garam masala (köménymag, koriandermag, fekete bors, babérlevél, fahéj, zöld és fekete kardamom, szegfűszeg, szerecsendió)
0,5 tk őrölt kömény
0,5 tk őrölt koriander
0,5 tk cayenne bors
fél lime leve
korianderzöld

Elkészítés

Főzés: 25-30 perc
  1. Kevés olajon pirítsuk meg a felaprított vöröshagymát, fokhagymát és gyömbért.
  2. Adjuk hozzá a felkockázott paradicsomot, s főzzük 5 percig, amíg össze nem esik kicsit és levelet nem ereszt.
  3. Ezután adjuk hozzá az előfőzöttben csicseriborsót és ízesítsük a különféle fűszerekkel. Keverjük össze jó alaposan majd öntsük fel 1,5-2 dl vízzel.
  4. Fedjük le az edényünket, majd főzzük 20 percen keresztül, amíg be nem sűrűsödik a curry.
  5. Ha letelt az idő és megfelelően sűrű lett az ételünk, akkor keverjük bele egy fél lime kicsavart levét, tálaljuk és szórjuk meg egy jó adag aprított friss korianderzölddel.
Mellé bab-, lencsefasírt, répafasírt vagy akár valamilyen húsos fasírt is jól illik.

Jó étvágyat!

Gévagomba juhtúrós galuskával

Nos, egy rövid szünet után ismét visszatértem a blogírás világába. Posztomban egy korábban elmaradt receptet szeretnék megosztani, melyet még Húsvét táján készítettem el. Ez az étel egyszerű, ízletes, azonban egy kis erdei kutatómunkát igényel tőlünk. Az étel alapja ugyanis egy rendkívül esztétikus gombaféle, a sárga gévagomba. Itt Pesten, piacon ritkán találkozhatunk vele, a Duna-parton a fővárostól néhány kilométerre azonban annál több esélyünk van rálelni eme csodás gombafajra. Rikító sárga színe már messziről látszik, így gyakran túl későn érkezünk már a helyszínre, azonban ha szerencsénk van régi fűzfákon vagy akár saját kertünkben is rálelhetünk a gévagombára. Velem ez utóbbi esett meg, a telkünkön lévő cseresznyefa törzsén nőtt ez a nem túl méretes példány. Ha hagytam volna, bizonyára nagyobbra nőtt volna, de akkor valószínűleg fel kellett volna áldoznunk a cseresznyefát, így pont akkorán szedtük le, hogy szüleimmel éppen jól lakjunk belőle.

Sok gombára lehet mondani jelzőket, de ez az aranyló sárga szín valóban elképesztő.
Ami az ízét illeti, egy igen egyedi gombáról van szó. Fűszeres ízvilág, csirkehúsra emlékeztető állag, viszont annál kevesebb gombaíz jellemzi. Rántva szinte kísértetiesen hasonlít a rántott csirkemellre, azonban ahogy rántani sem a csirkemellet a legjobb, így ezt a gombát is inkább pörköltszerűen készítsük el lehetőleg. De a recepteknek csak képzeletünk szab határt, bátran kísérletezzünk vele, ha hozzájutunk ehhez a különlegességhez. Egyre figyeljünk csak, tartsuk be a minimum 30 perces főzési időt, s ahogy a legtöbb gombánál, ebből is csak keveset kóstoljunk meg először, ne egy egész tállal. Ha ezt betartjuk, semmiféle kellemetlenség nem érhet minket.

Gévagomba juhtúrós galuskával

Hozzávalók a gévagomba pörkölthöz:
1-2 dl tej
40-50 dkg gévagomba
1 közepes fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
kevés zsiradék
pirospaprika
1-1 tk kakukkfű, borsikafű
1 ek paradicsompüré
1 dl száraz fehérbor
1 dl tejföl
1 ek liszt
só, bors

Hozzávalók a juhtúrós nokedlihez:
1 tojás
25 dkg finomliszt
juhtúró
1 dl tejföl

Elkészítés

Előkészítés: 30 perc
Főzés: 30 perc
  1. Legelőször is, fontos, hogy a savas ízhatását a gombának csökkentsük, így fél órára áztassuk a feldarabolt gombát langyos tejbe.
  2. Miután letelt a fél óra, kevés zsiradékon pirítsuk meg a felaprított vöröshagymát. Pirítsuk üvegesre, majd húzzuk le a tűzről, s adjunk hozzá pirospaprikát. Öntsük fel kevés vízzel, rakjuk vissza a gázra, s adjuk hozzá a lecsepegtetett, felaprított gombát.
  3. Adjunk hozzá egy deciliter száraz fehérbort, egy evőkanál paradicsomsűrítményt. Ízesítsük sóval, borssal, kakukkfűvel és borsikafűvel.
  4. Főzzük fél órán keresztül, majd a harminc perc eltelte után adjunk hozzá zúzott fokhagymát, valamint készítsünk tejfölös habarást, s sűrítsük be vele pörköltünket.
  5. A galuskához eközben keverjük ki a tésztát egy tojásból, 25 dkg lisztből, egy nagy csipet sóból és annyi vízből, amiből megfelelő állagú galuskatésztát kapunk. Ha kész, lobogó vízben pár perc alatt főzzük ki, majd egy tálban 1 dl tejföllel és jó adag juhtúróval keverjük össze. Forrón tálaljuk a gomba mellé.
Jó étvágyat!