2012. december 1., szombat

A mexikói salsa világa


Talán mára már eljutottunk oda, hogy ha meghalljuk azt a szót, hogy salsa, akkor nem a táncra gondolunk kizárólag, hanem már a spanyol és latin-amerikai ételekhez is kapcsolni tudjuk valamelyest. Gyakorlatilag kivétel nélkül minden cikk úgy kezdődik, hogy a salsa jelentése szósz, azonban szerintem ez nem egy jó fordítás, mert számos, nálunk inkább salátának mondható étel is a salsák között kapott helyett.

A barátaimnak kétféle salsát készítettem a mexikói est alkalmával, melyeket a már nálunk is egyre népszerűbb kukoricalisztből készült nachos mellé fogyasztottunk. Ha pontos akarok lenni, akkor igazából hármat készítettem, mint az a képen is látható, de a harmadik igazából csak tejföl, limelé, zúzott fokhagyma, aprított korianderzöld és egy kevés jalapeño keveréke. Bár most, hogy így leírtam, egészen összefutott a nyál a számban, úgyhogy talán nem kell ezt az egyszerű mártogatóst lebecsülnöm :)
Balra fenn: pico de gallo, lent középen: salsa chipotle, jobbra fenn: a már említett felturbózott tejföl
Pico de gallo

Hozzávalók:

4-5 db nagyobb húsos paradicsom
2 db közepes lilahagyma
aprított korianderzöld
1 db lime leve
3 gerezd fokhagyma
aprított jalapeño, ízlés szerint
ecet

Elkészítés:
  1. Kockázzuk fel a paradicsomokat és aprítsuk fel a lilahagymát.
  2. Egy nagyobb tálban keverjük össze a többi hozzávalóval: a korianderzölddel, a zúzott fokhagymával, az aprított csilivel, sóval. Facsarjuk rá egy lime levét, és adjunk még hozzá néhány evőkanál balzsamecetet vagy más ecetet és esetleg egy gondolatnyi olívaolajjal is gazdagíthatjuk a salsánkat.
Salsa chipotle

Hozzávalók:

3 db nagyobb paradicsom
jalapeño ízlés szerint (a chipotle a füstös, szárított jalapeño)
néhány gerezd fokhagyma
1 db közepes hagyma
1 tk cukor
aprított korianderzöld
1 kk fahéj
1 tk friss oregánó
1 lime leve
bors, só

Elkészítés:
  1. Mivel a csiliszószok alapja általában a paradicsom, ezért kezdjük a paradicsomok felaprításával. Ha vizes a paradicsomunk, akkor főzéssel később elpárologtatható belőle a felesleges nedvesség, de alapvetően ezt a szószt nem szükséges főzni.
  2. Adjuk hozzá a felaprított hagymát és a fűszereket, hagyjuk állni a hűtőben és már kész is ez a pikáns csiliszósz.
A mexikói ételek közül pedig már csak a csokoládés csirke maradt, azonban arra még egy napot legalább várnotok kell, ugyanis most mennem kell tanulni, vár rám még egy mesterszakos felvételi. Remélem már ezek az ételek is elnyerték a tetszéseteket, és esetleg a szilveszteri harapnivalók között is helyet kapnak a mexikói ételek ezentúl.

Jó éjszakát!

Mexikói húsgolyócskák guacamole mártogatóval

Az első két recept, amivel a mexikói harapnivalók sorát megnyitom, egy roppant egyszerű ételkombináció, mégis ezzel lehet talán a leginkább megnyerni a bizalmatlanokat magunknak. Nem is csoda, hogy gyakorlatilag ez fogyott el legelőször az ételek közül, de nem is baj, hiszen ez volt a legnagyobb dicséret számomra, nézni, hogy a barátaim milyen jó étvággyal próbálgatják ezeket az újdonságokat.

A mexikói húsgolyó részben saját találmány, talán nem is létezik hasonló náluk, de én mindenképpen ki akartam próbálni, hogy egy húsgolyó esetében is működik-e a hamisítatlan mexikói ízkombináció, a fahéj és az oregánó együttese. Mint azt már említettem, megérte egy kicsit kreatívnak lenni. Hideg guacamole mellé fogyasztva pedig egyenesen páratlan.

Mexikói húsgolyók - Albondigas mexicanas

Pikáns mexikói húsgolyók guacamole-val, melyet néhány karika kellemesen csípős jalapeño paprika és friss koriander díszít
Hozzávalók:

fél kiló darált hús
1 db hagyma felaprítva
2 ek zsemlemorzsa (+ zsemlemorzsa a panírhoz)
aprított friss korianderzöld
aprított friss oregánó
1 tk őrölt kömény
1 kk fahéj
1 tojás
aprított csili ízlés szerint


Elkészítés:
  1. A fenn említett hozzávalókat keverjük jó alaposan össze, fűszerezzük ízlésünk szerint. A darált húsos keverékeket mindig érdemes megkóstolni nyersen is, hogy van-e elég karaktere az ételnek, így tegyük mi is ezt.
  2. A keverékből formázzunk apró golyókat és forgassuk meg őket gyengéden zsemlemorzsában.
  3. A húsgolyókat forró olajban süssük ki 5-6 perc alatt és valamilyen szósszal már tálalható is.
Guacamole - a híres mexikói avokádókrém

Hozzávalók:

2 db érett avokádó
1 db finomra aprított lilahagyma
2-3 szem aprított paradicsom
1 kisebb lime leve
aprított korianderzöld
aprított csili ízlés szerint


Elkészítés:
  1. Az avokádókat kettévágjuk, kikanalazzuk a gyümölcsök húsát és egy villával egy-két mozdulattal összetörjük. Hagyhatjuk kicsit darabosan vagy egészen simára is keverhetjük, ki hogy szereti.
  2. Keverjük hozzá az összes többi hozzávalót, ízlés szerint adjunk hozzá jalapeño-t vagy serrano csilit és már kész is van ez a rendkívül egyszerű pikáns mártogatós.

Egy tüzes este története avagy főzzünk mexikóit


Már nem is tudom, pontosan honnan jött az ötlet, hogy mexikói vacsorát tartsak a barátaimnak, talán onnan, hogy mindig is megszállottja voltam a csípős ételeknek. Az utóbbi időben már nálunk is egész sok fajta csili-paprikát lehet kapni frissen és szárítva és mindig kerestem az alkalmat, hogy egyszer felhasználhassam őket nagyobb mennyiségben is. Eredetileg az alapgondolat az volt, hogy rendezzünk csilievő versenyt, aztán időközben rá kellett ébrednünk, hogy nagyobb fába vágtuk a fejszénket, mint gondoltuk. Az általam vásárolt csilik közül egyes darabok ugyanis komoly bátorságot igényeltek, s ahogy haladtunk az egyre erősebbek felé, úgy fogyott szép lassan a lelkesedésünk, s úgy kértünk egyre kisebb darabokat belőlük. Három csili fajta került aznap terítékre, tudom nem mindegyik része a mexikói konyhának, de ezeket nem is azért választottam még. A csilikről még annyit, hogy mindenképp legyen a közelben tej vagy joghurt, szükségünk lesz rá, ha nyersen próbáljuk meg őket elfogyasztani.
Aznap ezek a csilik kerültek az asztalunkra: a ropogós, húsos, zöld színű jalapeño, az égetően csípős, pici tűzpiros és zöld thai csilik, valamint mind közül a legcsípősebb, a kis narancsos-pirosas habanero paprika.
Természetesen tudtam, hogy senki sem fogadná el a meghívást, ha csak arról szólna a vendégség, hogy hogyan legyünk rosszul az embert próbáló paprikáktól, ezért egy menüt is alkottam mellé, amit mindazoknak ajánlok, akik egyszerű, könnyű ételekkel szeretnék meglepni barátaikat. A mexikói konyháról sokan azt gondolják, hogy ismerik, de valójában a világban elterjedt mexikói ételek sokkal inkább a Tex-Mex konyha jellegzetes fogásai, mintsem a hagyományos közép-amerikai ország autentikus ékkövei. Itt szeretném leszögezni, hogy én sem vagyok a mexikói konyha ismerője, még sok pótolnivalóm van ezen a téren, de azt gondolom, hogy kellő utánajárással mindig találhatunk autentikus forrásokat az interneten. Én, amikor egy új konyhával ismerkedem, akkor általában az adott ország nyelvén keresek információkat. Persze ez nem mindig megoldható, de mivel beszélek spanyolul, így számos weboldalt, portált és videót tudtam átnézni, mire összeállt bennem a kép, hogy mit is fogok csinálni. A receptek, amiket ma meg fogok veletek osztani részben teljesen autentikusak, részben kicsit a saját ízlésemre lettek formálva. Egy kivételt kell, hogy megemlítsek, a Mole Negro-nak, a mexikóiak híres csokoládés csiliszószának elkészítésekor néhány változtatást kellett eszközölnöm, ugyanis igen drága lett volna, ha azokat a ritka szárított csiliket be kellett volna szereznem, amik eredetileg kellenek az ételhez. Mindazonáltal azt gondolom, hogy a végeredmény így is meglepően pikánsra sikeredett, s a kezdetben bátortalanok tányérja is üresen került a mosogatóba végül. Nos akkor lássuk a mexikói recepteket!