![]() |
Az ország jelképe - Angkor Wat |
Ebben a bejegyzésben egy, a magyarok számára kevéssé ismert konyhából szeretnék egy ételt megmutatni. Nem sokan voltak Kambodzsában közülünk és még kevesebben töltöttek el elég időt ebben a varázslatos országban ahhoz, hogy azt mondhassa bárki is, sikerült megismernie a kambodzsai ízeket. Én sem vagyok egy ezek közül, de szerencsémre a Kínában töltött 1 évem során sok más ázsiai nép konyhájával is megismerkedtem. Abban a pillanatban, ahogy először belekóstoltam ezekbe az ízekbe, szerelem volt és elhatároztam, hogy minél többet meg fogok tudni ezekről az eddig számomra is csak felületesen ismert konyhákról. Persze ma sem mondanám, hogy ismerem a thai, a vietnámi vagy éppen a kambodzsai konyha jellemzőit, de sokkal többet tudok róluk, mint néhány évvel ezelőtt, s tudásomat ma is próbálom gyarapítani ahogy csak tudom.
A dél-kelet ázsiai konyhák azok számára, akiknek nem volt sok alkalmuk megízleni az ételeiket, meglehetősen hasonlónak tűnnek. Nincs igazán Magyarországon sok lehetőség arra, hogy ez a helyzet nagyban megváltozzon, ezért próbálom én is a barátaimat, a családomat megismertetni azokkal az ételekkel, amikkel nekem sikerült megismerkednem, vagy azokkal, melyekhez az inspirációt ezekből a távoli országokból kölcsönöztem főzés közben. Anélkül, hogy részletesen belemennék abba, hogy mik a legnagyobb különbségek az egyes régiós országok ételei között - egyébként nem is biztos, hogy a legpontosabban le tudnám írni - annyit érdemes tudni, hogy más ázsiai országokhoz hasonlóan ez a régió is borzasztóan gazdag alapanyagokat tekintve. Azonban azok felhasználásában, elkészítésében már nagy eltérések vannak egy vietnámi és egy thai étel között például, csak hogy a két legismertebb régiós konyhát említsem. Amit azonban talán fontos lehet kiemelni az az, hogy ezek a turisták által is kevésbé látogatott, elzárt országok sok hagyományt őriznek még kultúrájukban, azok eredeti formájában, s ez a konyhaművészetükben is tetten érhető. A köztük lévő különbségeket talán úgy lehetne mégis a legegyszerűbben leírni, hogy van ahol inkább a nehezebb, édes ízek dominálnak, van ahol a könnyed citrusos zamatok, viszont szinte mindenhol jelen vannak a tenger gyümölcsei, különféle chilik, a trópusi gyümölcsök és a változatos levélzöldségek, fűszernövények. A lista természetesen még sokáig folytatható lenne, ehelyett most inkább pár szót ejtenék az ételről, amit ma szeretnék megosztani veletek. Azt gondolom, hogy számos a kambodzsai konyhára jellemző tulajdonsága van ennek az fogásnak, s ha megízleljük, egy szelet Kambodzsát is megízlelhetünk általa.
![]() |
Ázsia-szerte jellemzőek az ilyen őstermelői piacok, ahol számtalan ízletes zöldségfélét vásárolhatunk a helyiektől. |
Az étel fő alapanyaga az általunk is kedvelt sütőtök. Valamiért az a benyomásom, hogy mi, magyarok nem becsüljük meg ezt a csodálatos zöldséget, melyet számtalan étel részeként lehet fogyasztani. Ezért talán azok számára is kellemes meglepetés lesz ez az étel, akik a sült tök helyett másként is szeretnék fogyasztani ezt a zöldséget. Ezen felül viszont olyan ízekkel lehet megismerkedni ebben az ételben, melyek sokak számára talán kicsit félelmetesnek tűnnek majd első olvasásra, de ne féljünk tőlük, igazi ízorgiában lesz része azoknak, akik maguk is elkészítik ezt a gazdag, édes-csípős, citrusos ízvilágú ételt a saját konyhájukban.
Az étel alapja egy szósz, egy krém lesz, melyet számos intenzív ízű hozzávalóból szoktam elkészíteni, mindig éppen, ahogy a hangulatom kívánja. Egy-két hozzávalóról illik talán néhány szót ejteni, mivel azok ismeretlenek lehetnek az utca emberének. Az egyik ilyen a galangál, a gyömbérhez hasonlító azonban kevésbé erős, inkább citrusos ízű gumó, melyet szinte minden dél-kelet ázsiai curry-ban használni szoktam. Egy dologra kell csak figyelni, ha nagy szeletekre vágjuk, akkor nem lehet megenni majd, mert igen kemény, de íze így is beleolvad majd az ételbe. Ha viszont nem szeretnénk a végén maradékot hagyni, akkor aprítsuk finomra és még egy mozsárban törjük össze más hozzávalókkal együtt. Ugyanilyen "problémával" szembesülhetünk az ázsiai citromfűvel más nevén fenyérfűvel. Vagy csak vágjuk néhány darabra és ütögessük meg egy kés hátuljával, hogy a citrusos illóolajok kioldódjanak vagy aprítsuk nagyon apróra. További egyedi ízű összetevő a pálmacukor, melyet a cukor pálma nedveiből készítenek. Íze sokkal gazdagabb és karakteresebb, mint a kristálycukoré, de természetesen, ha nem tudunk hozzájutni, akkor barna nádcukorral helyettesíthetjük azt. Utolsó előttiként megemlíteném még a kaffir lime-ot, melynek héja, leve és levele is hasznosításra kerülhet, annak jellegzetes íze miatt. Ebben az esetben a levelét fogjuk használni, melyet külön meg lehet vásárolni nálunk is egyes boltokban, piacokon. Most pedig elérkeztünk az utolsó megjegyzéshez. A curry nem curry ezen a vidéken garnéla-paszta és halszósz nélkül. Jellegzetes, kellemetlen illatuk ellenére csodát tesznek az étellel. Sós, meghatározó ízük nemcsak gazdagítja az ételeket, de meg is adják azt a plusz ízt a fogásnak, amitől kerek egész lesz. A kettő között a különbség csak annyi, hogy a garnélapasztát (ha ezt elhagyjuk, még készíthetünk tökéletes curry-t) a főzés elején kell az ételhez rakni, a halszószt viszont csak a legvégén, nem kell vele már tovább főzni az ételt. Egy kis befektetéssel egész nagy kiszerelésekben is megvásárolhatjuk ez a nedűt ázsiai boltokban, s próbáljunk meg nem spórolni, hiszen a minőségi alapanyag ezeknél az ételeknél és általában is kötelező.
Kambodzsai sütőtökös curry
Hozzávalók:
alapkrém:
- két szál ázsiai citromfű
- friss korianderzöld
- 1 lime leve
- kevés édes chiliszósz
- egy-két szem thai chili
- kis darab galangál
- kis darab gyömbér
- 1 db mogyoróhagyma
- néhány gerezd fokhagyma
- 1 púpozott tk garnéla paszta (opcionális)
50 dkg sertéshús
3 dl kókusztej
75 dkg felkockázott sütőtök
3-4 kaffír lime levél
só
halszósz (ízlés szerint)
friss korianderzöld
olaj sütéshez
Előkészítési idő: 10 perc
Elkészítési idő: 1 óra
Elkészítés:
- Első lépésként a krémhez szükséges alapanyagokat felaprítás után mozsárban alaposan összetörjük, amíg krémes állagot nem kapunk.
- Az alapkrém elkészültével olajat melegítünk egy wokban és a krémet kicsit megpirítjuk benne. Apránként hozzáadjuk a kókusztejet, majd a végén a felkockázott sertéshúst is.
- Miután kicsit főztük a sertéshúst, felöntjük még egy kevés vízzel.
- Hozzáadjuk a pálmacukrot, egy csipet sót és a kaffir citrom leveleket.
- A húsnak körülbelül 45 percre van szüksége ezután, így körülbelül 25 perc után adjuk hozzá a felkockázott sütőtököt. A lényeg, hogy mire a hús megpuhul, a tök is, de még egyben marad, nem lesz teljesen püré állagú.
- Ha az ételünk elkészült, jó adag halszószt öntünk rá és friss korianderzölddel szórjuk meg. Illatos jázminrizzsel vagy más hosszú szemű rizzsel tálaljuk.