2012. december 1., szombat

A mexikói salsa világa


Talán mára már eljutottunk oda, hogy ha meghalljuk azt a szót, hogy salsa, akkor nem a táncra gondolunk kizárólag, hanem már a spanyol és latin-amerikai ételekhez is kapcsolni tudjuk valamelyest. Gyakorlatilag kivétel nélkül minden cikk úgy kezdődik, hogy a salsa jelentése szósz, azonban szerintem ez nem egy jó fordítás, mert számos, nálunk inkább salátának mondható étel is a salsák között kapott helyett.

A barátaimnak kétféle salsát készítettem a mexikói est alkalmával, melyeket a már nálunk is egyre népszerűbb kukoricalisztből készült nachos mellé fogyasztottunk. Ha pontos akarok lenni, akkor igazából hármat készítettem, mint az a képen is látható, de a harmadik igazából csak tejföl, limelé, zúzott fokhagyma, aprított korianderzöld és egy kevés jalapeño keveréke. Bár most, hogy így leírtam, egészen összefutott a nyál a számban, úgyhogy talán nem kell ezt az egyszerű mártogatóst lebecsülnöm :)
Balra fenn: pico de gallo, lent középen: salsa chipotle, jobbra fenn: a már említett felturbózott tejföl
Pico de gallo

Hozzávalók:

4-5 db nagyobb húsos paradicsom
2 db közepes lilahagyma
aprított korianderzöld
1 db lime leve
3 gerezd fokhagyma
aprított jalapeño, ízlés szerint
ecet

Elkészítés:
  1. Kockázzuk fel a paradicsomokat és aprítsuk fel a lilahagymát.
  2. Egy nagyobb tálban keverjük össze a többi hozzávalóval: a korianderzölddel, a zúzott fokhagymával, az aprított csilivel, sóval. Facsarjuk rá egy lime levét, és adjunk még hozzá néhány evőkanál balzsamecetet vagy más ecetet és esetleg egy gondolatnyi olívaolajjal is gazdagíthatjuk a salsánkat.
Salsa chipotle

Hozzávalók:

3 db nagyobb paradicsom
jalapeño ízlés szerint (a chipotle a füstös, szárított jalapeño)
néhány gerezd fokhagyma
1 db közepes hagyma
1 tk cukor
aprított korianderzöld
1 kk fahéj
1 tk friss oregánó
1 lime leve
bors, só

Elkészítés:
  1. Mivel a csiliszószok alapja általában a paradicsom, ezért kezdjük a paradicsomok felaprításával. Ha vizes a paradicsomunk, akkor főzéssel később elpárologtatható belőle a felesleges nedvesség, de alapvetően ezt a szószt nem szükséges főzni.
  2. Adjuk hozzá a felaprított hagymát és a fűszereket, hagyjuk állni a hűtőben és már kész is ez a pikáns csiliszósz.
A mexikói ételek közül pedig már csak a csokoládés csirke maradt, azonban arra még egy napot legalább várnotok kell, ugyanis most mennem kell tanulni, vár rám még egy mesterszakos felvételi. Remélem már ezek az ételek is elnyerték a tetszéseteket, és esetleg a szilveszteri harapnivalók között is helyet kapnak a mexikói ételek ezentúl.

Jó éjszakát!

Mexikói húsgolyócskák guacamole mártogatóval

Az első két recept, amivel a mexikói harapnivalók sorát megnyitom, egy roppant egyszerű ételkombináció, mégis ezzel lehet talán a leginkább megnyerni a bizalmatlanokat magunknak. Nem is csoda, hogy gyakorlatilag ez fogyott el legelőször az ételek közül, de nem is baj, hiszen ez volt a legnagyobb dicséret számomra, nézni, hogy a barátaim milyen jó étvággyal próbálgatják ezeket az újdonságokat.

A mexikói húsgolyó részben saját találmány, talán nem is létezik hasonló náluk, de én mindenképpen ki akartam próbálni, hogy egy húsgolyó esetében is működik-e a hamisítatlan mexikói ízkombináció, a fahéj és az oregánó együttese. Mint azt már említettem, megérte egy kicsit kreatívnak lenni. Hideg guacamole mellé fogyasztva pedig egyenesen páratlan.

Mexikói húsgolyók - Albondigas mexicanas

Pikáns mexikói húsgolyók guacamole-val, melyet néhány karika kellemesen csípős jalapeño paprika és friss koriander díszít
Hozzávalók:

fél kiló darált hús
1 db hagyma felaprítva
2 ek zsemlemorzsa (+ zsemlemorzsa a panírhoz)
aprított friss korianderzöld
aprított friss oregánó
1 tk őrölt kömény
1 kk fahéj
1 tojás
aprított csili ízlés szerint


Elkészítés:
  1. A fenn említett hozzávalókat keverjük jó alaposan össze, fűszerezzük ízlésünk szerint. A darált húsos keverékeket mindig érdemes megkóstolni nyersen is, hogy van-e elég karaktere az ételnek, így tegyük mi is ezt.
  2. A keverékből formázzunk apró golyókat és forgassuk meg őket gyengéden zsemlemorzsában.
  3. A húsgolyókat forró olajban süssük ki 5-6 perc alatt és valamilyen szósszal már tálalható is.
Guacamole - a híres mexikói avokádókrém

Hozzávalók:

2 db érett avokádó
1 db finomra aprított lilahagyma
2-3 szem aprított paradicsom
1 kisebb lime leve
aprított korianderzöld
aprított csili ízlés szerint


Elkészítés:
  1. Az avokádókat kettévágjuk, kikanalazzuk a gyümölcsök húsát és egy villával egy-két mozdulattal összetörjük. Hagyhatjuk kicsit darabosan vagy egészen simára is keverhetjük, ki hogy szereti.
  2. Keverjük hozzá az összes többi hozzávalót, ízlés szerint adjunk hozzá jalapeño-t vagy serrano csilit és már kész is van ez a rendkívül egyszerű pikáns mártogatós.

Egy tüzes este története avagy főzzünk mexikóit


Már nem is tudom, pontosan honnan jött az ötlet, hogy mexikói vacsorát tartsak a barátaimnak, talán onnan, hogy mindig is megszállottja voltam a csípős ételeknek. Az utóbbi időben már nálunk is egész sok fajta csili-paprikát lehet kapni frissen és szárítva és mindig kerestem az alkalmat, hogy egyszer felhasználhassam őket nagyobb mennyiségben is. Eredetileg az alapgondolat az volt, hogy rendezzünk csilievő versenyt, aztán időközben rá kellett ébrednünk, hogy nagyobb fába vágtuk a fejszénket, mint gondoltuk. Az általam vásárolt csilik közül egyes darabok ugyanis komoly bátorságot igényeltek, s ahogy haladtunk az egyre erősebbek felé, úgy fogyott szép lassan a lelkesedésünk, s úgy kértünk egyre kisebb darabokat belőlük. Három csili fajta került aznap terítékre, tudom nem mindegyik része a mexikói konyhának, de ezeket nem is azért választottam még. A csilikről még annyit, hogy mindenképp legyen a közelben tej vagy joghurt, szükségünk lesz rá, ha nyersen próbáljuk meg őket elfogyasztani.
Aznap ezek a csilik kerültek az asztalunkra: a ropogós, húsos, zöld színű jalapeño, az égetően csípős, pici tűzpiros és zöld thai csilik, valamint mind közül a legcsípősebb, a kis narancsos-pirosas habanero paprika.
Természetesen tudtam, hogy senki sem fogadná el a meghívást, ha csak arról szólna a vendégség, hogy hogyan legyünk rosszul az embert próbáló paprikáktól, ezért egy menüt is alkottam mellé, amit mindazoknak ajánlok, akik egyszerű, könnyű ételekkel szeretnék meglepni barátaikat. A mexikói konyháról sokan azt gondolják, hogy ismerik, de valójában a világban elterjedt mexikói ételek sokkal inkább a Tex-Mex konyha jellegzetes fogásai, mintsem a hagyományos közép-amerikai ország autentikus ékkövei. Itt szeretném leszögezni, hogy én sem vagyok a mexikói konyha ismerője, még sok pótolnivalóm van ezen a téren, de azt gondolom, hogy kellő utánajárással mindig találhatunk autentikus forrásokat az interneten. Én, amikor egy új konyhával ismerkedem, akkor általában az adott ország nyelvén keresek információkat. Persze ez nem mindig megoldható, de mivel beszélek spanyolul, így számos weboldalt, portált és videót tudtam átnézni, mire összeállt bennem a kép, hogy mit is fogok csinálni. A receptek, amiket ma meg fogok veletek osztani részben teljesen autentikusak, részben kicsit a saját ízlésemre lettek formálva. Egy kivételt kell, hogy megemlítsek, a Mole Negro-nak, a mexikóiak híres csokoládés csiliszószának elkészítésekor néhány változtatást kellett eszközölnöm, ugyanis igen drága lett volna, ha azokat a ritka szárított csiliket be kellett volna szereznem, amik eredetileg kellenek az ételhez. Mindazonáltal azt gondolom, hogy a végeredmény így is meglepően pikánsra sikeredett, s a kezdetben bátortalanok tányérja is üresen került a mosogatóba végül. Nos akkor lássuk a mexikói recepteket!

2012. november 20., kedd

Kambodzsai kulináris kaland - Sütőtökös curry

Az ország jelképe - Angkor Wat
Ebben a bejegyzésben egy, a magyarok számára kevéssé ismert konyhából szeretnék egy ételt megmutatni. Nem sokan voltak Kambodzsában közülünk és még kevesebben töltöttek el elég időt ebben a varázslatos országban ahhoz, hogy azt mondhassa bárki is, sikerült megismernie a kambodzsai ízeket. Én sem vagyok egy ezek közül, de szerencsémre a Kínában töltött 1 évem során sok más ázsiai nép konyhájával is megismerkedtem. Abban a pillanatban, ahogy először belekóstoltam ezekbe az ízekbe, szerelem volt és elhatároztam, hogy minél többet meg fogok tudni ezekről az eddig számomra is csak felületesen ismert konyhákról. Persze ma sem mondanám, hogy ismerem a thai, a vietnámi vagy éppen a kambodzsai konyha jellemzőit, de sokkal többet tudok róluk, mint néhány évvel ezelőtt, s tudásomat ma is próbálom gyarapítani ahogy csak tudom.

A dél-kelet ázsiai konyhák azok számára, akiknek nem volt sok alkalmuk megízleni az ételeiket, meglehetősen hasonlónak tűnnek. Nincs igazán Magyarországon sok lehetőség arra, hogy ez a helyzet nagyban megváltozzon, ezért próbálom én is a barátaimat, a családomat megismertetni azokkal az ételekkel, amikkel nekem sikerült megismerkednem, vagy azokkal, melyekhez az inspirációt ezekből a távoli országokból kölcsönöztem főzés közben. Anélkül, hogy részletesen belemennék abba, hogy mik a legnagyobb különbségek az egyes régiós országok ételei között - egyébként nem is biztos, hogy a legpontosabban le tudnám írni - annyit érdemes tudni, hogy más ázsiai országokhoz hasonlóan ez a régió is borzasztóan gazdag alapanyagokat tekintve. Azonban azok felhasználásában, elkészítésében már nagy eltérések vannak egy vietnámi és egy thai étel között például, csak hogy a két legismertebb régiós konyhát említsem. Amit azonban talán fontos lehet kiemelni az az, hogy ezek a turisták által is kevésbé látogatott, elzárt országok sok hagyományt őriznek még kultúrájukban, azok eredeti formájában, s ez a konyhaművészetükben is tetten érhető. A köztük lévő különbségeket talán úgy lehetne mégis a legegyszerűbben leírni, hogy van ahol inkább a nehezebb, édes ízek dominálnak, van ahol a könnyed citrusos zamatok, viszont szinte mindenhol jelen vannak a tenger gyümölcsei, különféle chilik, a trópusi gyümölcsök és a változatos levélzöldségek, fűszernövények. A lista természetesen még sokáig folytatható lenne, ehelyett most inkább pár szót ejtenék az ételről, amit ma szeretnék megosztani veletek. Azt gondolom, hogy számos a kambodzsai konyhára jellemző tulajdonsága van ennek az fogásnak, s ha megízleljük, egy szelet Kambodzsát is megízlelhetünk általa.

Ázsia-szerte jellemzőek az ilyen őstermelői piacok, ahol számtalan ízletes zöldségfélét vásárolhatunk a helyiektől.
Az étel fő alapanyaga az általunk is kedvelt sütőtök. Valamiért az a benyomásom, hogy mi, magyarok nem becsüljük meg ezt a csodálatos zöldséget, melyet számtalan étel részeként lehet fogyasztani. Ezért talán azok számára is kellemes meglepetés lesz ez az étel, akik a sült tök helyett másként is szeretnék fogyasztani ezt a zöldséget. Ezen felül viszont olyan ízekkel lehet megismerkedni ebben az ételben, melyek sokak számára talán kicsit félelmetesnek tűnnek majd első olvasásra, de ne féljünk tőlük, igazi ízorgiában lesz része azoknak, akik maguk is elkészítik ezt a gazdag, édes-csípős, citrusos ízvilágú ételt a saját konyhájukban.

Az étel alapja egy szósz, egy krém lesz, melyet számos intenzív ízű hozzávalóból szoktam elkészíteni, mindig éppen, ahogy a hangulatom kívánja. Egy-két hozzávalóról illik talán néhány szót ejteni, mivel azok ismeretlenek lehetnek az utca emberének. Az egyik ilyen a galangál, a gyömbérhez hasonlító azonban kevésbé erős, inkább citrusos ízű gumó, melyet szinte minden dél-kelet ázsiai curry-ban használni szoktam. Egy dologra kell csak figyelni, ha nagy szeletekre vágjuk, akkor nem lehet megenni majd, mert igen kemény, de íze így is beleolvad majd az ételbe. Ha viszont nem szeretnénk a végén maradékot hagyni, akkor aprítsuk  finomra és még egy mozsárban törjük össze más hozzávalókkal együtt. Ugyanilyen "problémával" szembesülhetünk az ázsiai citromfűvel más nevén fenyérfűvel. Vagy csak vágjuk néhány darabra és ütögessük meg egy kés hátuljával, hogy a citrusos illóolajok kioldódjanak vagy aprítsuk nagyon apróra. További egyedi ízű összetevő a pálmacukor, melyet a cukor pálma nedveiből készítenek. Íze sokkal gazdagabb és karakteresebb, mint a kristálycukoré, de természetesen, ha nem tudunk hozzájutni, akkor barna nádcukorral helyettesíthetjük azt. Utolsó előttiként megemlíteném még a kaffir lime-ot, melynek héja, leve és levele is hasznosításra kerülhet, annak jellegzetes íze miatt. Ebben az esetben a levelét fogjuk használni, melyet külön meg lehet vásárolni nálunk is egyes boltokban, piacokon. Most pedig elérkeztünk az utolsó megjegyzéshez. A curry nem curry ezen a vidéken garnéla-paszta és halszósz nélkül. Jellegzetes, kellemetlen illatuk ellenére csodát tesznek az étellel. Sós, meghatározó ízük nemcsak gazdagítja az ételeket, de meg is adják azt a plusz ízt a fogásnak, amitől kerek egész lesz. A kettő között a különbség csak annyi, hogy a garnélapasztát (ha ezt elhagyjuk, még készíthetünk tökéletes curry-t) a főzés elején kell az ételhez rakni, a halszószt viszont csak a legvégén, nem kell vele már tovább főzni az ételt. Egy kis befektetéssel egész nagy kiszerelésekben is megvásárolhatjuk ez a nedűt ázsiai boltokban, s próbáljunk meg nem spórolni, hiszen a minőségi alapanyag ezeknél az ételeknél és általában is kötelező.


Kambodzsai sütőtökös curry

Hozzávalók:

alapkrém:
  • két szál ázsiai citromfű
  • friss korianderzöld
  • 1 lime leve
  • kevés édes chiliszósz
  • egy-két szem thai chili
  • kis darab galangál
  • kis darab gyömbér
  • 1 db mogyoróhagyma
  • néhány gerezd fokhagyma
  • 1 púpozott tk garnéla paszta (opcionális)
1 púpozott evőkanál pálmacukor
50 dkg sertéshús
3 dl kókusztej
75 dkg felkockázott sütőtök
3-4 kaffír lime levél

halszósz (ízlés szerint)
friss korianderzöld
olaj sütéshez

Előkészítési idő: 10 perc

Elkészítési idő: 1 óra

Elkészítés:
  1. Első lépésként a krémhez szükséges alapanyagokat felaprítás után mozsárban alaposan összetörjük, amíg krémes állagot nem kapunk.
  2. Az alapkrém elkészültével olajat melegítünk egy wokban és a krémet kicsit megpirítjuk benne. Apránként hozzáadjuk a kókusztejet, majd a végén a felkockázott sertéshúst is.
  3. Miután kicsit főztük a sertéshúst, felöntjük  még egy kevés vízzel.
  4. Hozzáadjuk a pálmacukrot, egy csipet sót és a kaffir citrom leveleket.
  5. A húsnak körülbelül 45 percre van szüksége ezután, így körülbelül 25 perc után adjuk hozzá a felkockázott sütőtököt. A lényeg, hogy mire a hús megpuhul, a tök is, de még egyben marad, nem lesz teljesen püré állagú.
  6. Ha az ételünk elkészült, jó adag halszószt öntünk rá és friss korianderzölddel szórjuk meg. Illatos jázminrizzsel vagy más hosszú szemű rizzsel tálaljuk.

2012. november 19., hétfő

Zelleres csirke


Ezzel az étellel pedig elérkeztem mai utolsó posztomhoz, mely az előző fogásokkal együtt egy négy fogásos ebéd részét képezte. A zellerszár kínai kalandozásaim óta gyakorlatilag állandó alapanyag a konyhánkban, számos különféle fogás része lett karakteres íze és roppanós textúrája miatt. A zeller azt gondolom, a magyarok számára egy elég megosztó zöldség, de ez az étel egyike lehet azoknak a fogásoknak, amik megkedveltetik az emberrel a zellert.
A fogás a zelleren kívül számos más zöldségfélét tartalmaz, ezért kedvünk szerint alakíthatjuk át ezt a gyors és kifejezetten egészséges ételt. Ne sajnáljunk belőle semmit, minél többféle zöldséget, gombát teszünk bele, annál ízletesebb lesz ez a fogás. Most azt szeretném bemutatni, ahogy én szoktam általában elkészíteni.

Zelleres csirke - 芹菜炒鸡肉

Hozzávalók:

4-5 darab szárított fafülgomba
1 nagy répa
25 dkg zellerszár
25 dkg kockázott csirke comb- vagy mellhús
1-1 tk aprított gyömbér és fokhagyma
néhány ek kínai főzőbor
néhány ek világos szójaszósz

kevés cukor
1 tk keményítő

Előkészítési idő: 30 perc

Elkészítési idő: 10 perc

Elkészítés:
  1. Áztassuk be a gombát 25-30 percre langyos vízbe.
  2. 10 percig pácoljuk a csirkét a cukor, a főzőbor, a szójaszósz és a keményítő keverékében.
  3. Csíkozzuk fel a zöldségeket, s a 25 perc elteltével a gombát is.
  4. Kevés forró olajban süssük készre a kockázott csirkehúst 5 perc alatt kevés sóval, majd tegyük félre.
  5. Újra melegítsünk olajat a wokban és pirítsuk meg a fokhagymát, a gyömbért és a felcsíkozott zöldségeket. Ha ezzel elkészültünk, adjuk hozzá a húst és még egy kevés világos szójaszószt.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Yunnani ananászos rizs


Elérkeztünk a yunnani konyha egyik legkedveltebb ételéhez, az ananászos rizshez. Számos különféle fajtája létezik, zöldséges, húsos, magvas, édes, sós, azonban egy közös mindegyikben van, mégpedig az ananász, ami Kínában mindenhol megtalálható, azonban nálunk gyakran csak silány minőségű éretlen darabokat találhatunk. Amikor ananászt választunk, próbáljunk minél nagyobbat választani, és olyat, amit helyben érleltek, nem pedig utólag, az ugyanis soha nem lesz olyan édes, mint ha éretten szedték volna le. Az ananász érettségét egyébként annak illata és sárgás héja jelzi. Ha zöld és nincsen illata, semmiképp se vegyük meg.

Ez az étel egyszerűsége miatt mindenki által kedvelt étel lehet, s egy kis változtatással otthon is elkészíthetjük. Eredetileg ugyanis a rizst az ananászban gőzben kell megpárolni. Ezzel a módszerrel azonban sokszor kemény marad a rizs, így érdemes inkább a rizst előfőzni, s utána sütőben összesütni a többi hozzávalóval. Utolsó megjegyzés: az ananászos rizs édeskés íze ellenére tökéletes köret a többi, sósabb jellegű étel mellé.

Yunnani ananászos rizs - 菠萝饭

Hozzávalók:

1 csésze ragacsos rizs (ha ez nincs, sima hosszú szemű rizs)
1 érett, nagy ananász
2-3 ek mandula
1 ek lícium
2 ek cukor
édes chiliszósz

Előkészítési idő: 15 perc

Elkészítési idő: 10 perc

Elkészítés:
  1. Főzzünk elő egy csésze rizst.
  2. Kaparjuk ki egy ananász belsejét, de tartsuk meg a gyümölcshúst.
  3. Az ananászt töltsük meg a rizzsel, amit összekevertünk a puha mazsolával, líciummal, aprított mandulával, cukorral, kevés édes chiliszósszal és a kikapart ananászhússal.
  4. Sütőben 10 perc alatt süssük készre.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Dai stílusú fürjtojás


A dai-ok Yunnan egyik parányi nemzetisége, azonban konyhájuk annál meghatározóbb. A többi helyi nemzetiséghez hasonlóan, a dai-ok sok olyan alapanyagot és ízesítőt használnak, ami csak erre a tájra jellemző, s talán nem túlzás azt állítani, hogy sokkal inkább hasonlít a többi dél-kelet ázsiai konyhára, mint a szárazföldi Kína konyháira. Ez az étel egy saját alkotásom, mely talán nem a legínycsiklandóbb, ha rápillantunk, de az édes chili szósz és a főtt fürjtojás pazar lakomák része lehetne, annak ellenére, hogy nem is kerül olyan sokba egy adag elkészítése, mint hinnénk.

Dai stílusú fürjtojás - 傣式鹌鹑蛋

Hozzávalók:

1 tálca fürjtojás
1 tk aprított gyömbér
1 tk aprított fokhagyma
1 aprított mogyoróhagyma (vagy valamilyen édesebb hagymaféle)
1 ek rizsecet
2 ek világos szójaszósz
édes chili szósz
kevés cukor
újhagyma

Előkészítési idő: 5 perc

Elkészítési idő: 5 perc
  1. Főzzük ki a fürjtojásokat. Mivel elég picik, ezért 3 perc elég nekik.
  2. Melegítsünk olajat egy wokban és adjuk hozzá a gyömbért, a fokhagymát és a hagymát.
  3. Ha a hagyma megpirult adjuk hozzá a fürjtojást és süssük addig amíg aranybarna kérget nem kap
  4. Ízesítsük kedvünk szerint, ecettel, cukorral, sóval, szójaszósszal és édes chiliszósszal.
  5. Egy percig hagyjuk, hogy összeérjenek az ízek, majd hintsük meg aprított újhagymával tálalás előtt.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Csípős-savanyú krumpli


Ez az étel egyszerűsége ellenére egyike azoknak az ételeknek, melyek elsőre talán furcsák lehetnek. Ugyanis a nyugati konyhákban hagyományosan egyes zöldségeket nem lehet alulpárolni, félig nyersen felszolgálni. Ilyen zöldség a padlizsán vagy a krumpli is. Ezzel szemben a kínaiak számára a krumpli ugyanolyan zöldség, mint az összes többi, így ropogósan, félig nyersen is fogyasztják. Ezen kívül még különös lehet, hogy a kínaiak rizs mellé krumplit esznek, hiszen nálunk a krumpli köretként kerül az asztalra. Kínában viszont nyugodtan kerülhet az asztalra a rizs és a krumpli együtt. Végül pedig még mielőtt megosztanám a receptet, elmondanám, hogy ennek a fogásnak számos változata létezik, valaki kicsit kevésbé karakteresen szereti vagy más ízekkel is gazdagítja. Én most azt a változatot osztom meg, ahogy én szoktam ezt az ételt elkészíteni.

Csípős-savanyú krumpli - 酸辣土豆丝

Hozzávalók:

fél kiló krumpli
szárított chili
szecsuáni bors
néhány tk aprított fokhagyma
egy piros színű paprika
néhány ek rizsecet
néhány ek világos szójaszósz
kevés cukor
újhagyma

Előkészítési idő: 10 perc

Elkészítési idő: 5-6 perc

Elkészítés:
  1. Hámozzuk meg a krumplit, zöldséggyaluval vágjuk vékony csíkokra, majd vízbe áztassuk be, hogy a keményítőtartalmát kimossuk belőle.
  2. Mossuk át egyszer-kétszer a krumplicsíkokat, majd csepegtessük le, amennyire csak lehet.
  3. Melegítsünk egy wokban olajat és ízesítsük azt fokhagymával, szecsuáni borssal és chilivel.
  4. Néhány másodperc elteltével adjuk hozzá a krumplit és a felcsíkozott paprikát.
  5. Keverve rázva addig süssük, amíg félig meg nem sül a krumpli, ekkor adjuk hozzá a sót, a cukrot, a rizsecetet és a szójaszószt. Végül pedig újhagymával hintsük meg és már tálalhatjuk is.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Yunnan (云南) varázslatos ízei

A Yao nemzetiség tagjai, akiknek különös ismertetőjegye, hogy a nők életükben csak egyszer vágják le a hajukat, és azt megtartva, feltekerve viselik a csodás fekete hajzuhatagukat. Egy kevés pénzért hajlandóak voltak megmutatni nekünk, hogy mégis milyen hosszú ez a haj :)

Nos, elérkeztünk egy olyan régióhoz Kínában, ami személy szerint az én egyik kedvencem. Yunnan Kína egyik legdélibb tartománya, s rengeteg különféle kultúra egyvelege található itt. Kínában összesen 56 nemzetiség található, s ebből számos ebben a régióban. Találkozhatunk itt tibetiekkel, dai-okkal, zhuangokkal, yaokkal és számos egyéb furcsa, a han kínaiaktól teljes mértékben eltérő kis népcsoporttal. A velük való ismerkedés azt gondolom, ugyanúgy elengedhetetlen a kínai kultúra megismeréséhez, mint a Tiltott város meglátogatása. Ha azonban még se marad időnk, hogy ellátogassunk Kína félreesőbb tartományaiba, melyek szerintem a legszebbek, akkor Pekingben is van lehetőségünk, hogy legalább a konyhájukat megismerjük. Ezt a nemzetiségeknek és az azok iránt érdeklőknek létrehozott egyetem melletti utcákban tehetjük meg, főként a 魏公村民族大学北路-n. Bár átírását hasznosnak gondolhatnátok, ha egyszer Kínában jártok meglátjátok, hogy semmire se mentek vele, ezt mutassátok meg egy taxisofőrnek és ő tudni fogja, hogy hova vigyen. Ezen az utcán számos különböző nemzetiségi étterem található meg, köztük az Arany Páva (Golden Peacock - 金孔雀傣家风味餐厅) nevű dai jellegű yunnani étkezde is, ahol először ismerkedtem meg ezekkel az ízekkel. Konyhája számos dél-kelet ázsiai vonással rendelkezik, alapanyagai jelentős mértékben eltérnek a "hagyományos", ismert kínai ételekétől. Bátran próbálkozzunk ezekkel az ételekkel is, nem fogjuk megbánni. Itt és ha elmegyünk Yunnanba, kóstolhatunk papajalevest, feketebőrű csirkét, trópusi gyümölcsökkel készült húsos ételeket, különleges gombákat, rovarokból készült fogásokat, ökörbőrt és még számos, elsőre furcsának tűnő fogást. Garantálom, ha egyszer valaki megízleli a csípős, édes, citrusos ízeit ennek a tájnak, egyből rabja lesz ennek a konyhának. Én az lettem, s ezért a következő bejegyzésekben egy olyan ebéd fogásait osztottam meg, melyek közül kettőt ez a konyha ihletett meg. Az egyik - nevezetesen az ananászos rizs - számos különféle formában készíthető el, s ez a yunnani konyha egyik zászlós étele szerintem. A másik pedig egy saját találmány, melyet a helyi ízek ihlettek, ez pedig az édes chilis fürjtojás lesz. Na de akkor lássuk, hogy milyen fogások kerültek aznap terítékre.
Ezeket az ételeket fogom bemutatni a következő bejegyzésekben: dai stílusú fürjtojás (傣式鹌鹑蛋), csípős-savanyú krumpli ( 酸辣土豆丝), yunnani ananászos rizs (菠萝饭) és a zelleres csirke, ahogy én szeretem (芹菜炒鸡肉).

2012. november 18., vasárnap

Tajvani stílusú csirke


Ez az étel is egyike a saját alkotásaimnak. Nem tudom pontosan, hogy valóban kapcsolódik-e Tajvanhoz, de sokszor ettem tajvani csirke nevű ételt a menzán annak idején, így gondoltam itthon is megpróbálok valami hasonlót elkészíteni. A dél-kínai konyhák hosszas jellemzése helyett inkább az ehhez az ételhez kapcsolódó egy-két tudnivalót emelném most csak ki. Dél-Kínában sok rizses ételt készítenek agyagedényben, úgy hogy azt rizzsel megtöltik és a választott húst és zöldséget csak rákanalazzák és 10 perc alatt megsütik, mialatt a rizs kellemes barna, ropogós kérget kap az edényben. Mivel ez az edény nem kapható nálunk, igazából bármilyen porcelán vagy agyagedény megfelelő lehet erre a célra. A másik dolog pedig, amit kiemelnék, hogy általánosságban jellemző a déli konyhákra a natúrabb jellegű ízvilág, amelyet majd különösen a kantoni ételeknél fogok bemutatni. Ennek megfelelően ezek az európai ízlésvilághoz is kicsit talán közelebb állnak, s én is úgy alkottam újra ezt az ételt, hogy az akár egy egészséges európai étel is lehetne első ránézésre.

Végül pedig, még mielőtt megosztanám a receptet, elmondanék két fontos dolgot. Az egyik a világos és a sötét szójaszósz közötti különbség. A világos szójaszósz sokkal hígabb és az ízesítés kedvéért használjuk, a sötét pedig sokkal sűrűbb és gazdag íze mellett az ételek megszínezésére használjuk, ebből azonban értelemszerűen sokkal kevesebbre van szükség. A másik kiemelendő dolog pedig a keményítő használata. Mindannyiunk számára ismert a kínai éttermek híres édes-savanyú-csípős levese, melyben a kanál is megáll, olyan nyúlós. Sokan kérdezik tőlem, hogy az miért ilyen, a válasz pedig nagyon egyszerű, a keményítőtől. Annak használata általános a kínai konyhában, azonban közel sem olyan eltúlzott, mint az itteni büfékben. Éppen csak hogy egy pár evőkanálnyi keményítős víz kell a főzés végén vagy pácoláskor, hogy a híg szószból megfelelő mártás állagot kapjunk. Ne féljünk tőle, de semmiképp se használjunk annyit belőle, mint amit megszoktunk a gyorséttermekben.

Tajvani stílusú csirke - 台湾鸡肉饭

Hozzávalók:

25 dkg kockázott csirkemellhús
30 dkg kifőtt hosszú szemű rizs
fél fej brokkoli
1 nagy répa
néhány ek aprított póréhagyma
1 tk aprított gyömbér
1 tk aprított fokhagyma
bors, só
3 ek világos szójaszósz
1,5 ek sötét szójaszósz
1-2 ek kínai főzőbor
kevés cukor
1 tk keményítő

Előkészítési idő: 25 perc

Elkészítési idő: 20 perc

Elkészítés:
  1. Főzzünk elegendő mennyiségű hosszú szemű rizst.
  2. Pácoljuk be a felkockázott csirkét egy borsos, keményítős, főzőboros, póréhagymás, gyömbéres marinádba és hagyjuk állni 20 percig.
  3. Forró vízben egy perc alatt pároljuk meg a virágjaira szedett brokkolit.
  4. Felmelegített wokban, nagy lángon 4-5 perc alatt pirítsuk készre a bepácolt csirkehúst egy kevés sóval. Ha elkészült tegyük félre.
  5. Kevés olajon pirítsuk meg a felkarikázott répát és a brokkolit. Adjuk hozzá a csirkét, egy kevés vizet, a világos és sötét szójaszószokat, egy kevés cukrot és pároljuk ezt egy-két percig.
  6. Ha elkészült egy tálba kanalazzuk bele a rizst, rá pedig a csirkét és a zöldségeket és sütőben 10 percig süssük, hogy a rizs kicsit odakapjon az edény széléhez.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Keverve sült szójacsíra


A szójacsíra talán egyike azon alapanyagoknak, amit a magyarok nem annyira szeretnek, de kellemes, lágy íze az előző borsós recepthez hasonlóan jó kiegészítője lehet a gazdagabban fűszerezett ételeknek. Talán nem ez a legétvágygerjesztőbb fogás, de ha Kínában járunk, akkor meg kell tanulnunk, hogy nem minden ételnél a szépség az alapvető szempont. Meg fogjuk tapasztalni, hogy a kínaiak sokszor pl. egészségügyi szempontból fogyasztanak bizonyos ételeket, vagy hagyományok kötik őket azokhoz, s nem a nyugati konyha elvárásai szerint étkeznek. Ennek megfelelően ez az étel se lenne valószínűleg a külföldiek kedvence, de kinn az emberek és már én is szívesen fogyasztjuk a roppanós, kellemes ízű szójacsírát.

Keverve sült szójacsíra - 清炒豆芽菜

Hozzávalók:

szójacsíra
1 tk aprított fokhagyma
1 tk szecsuáni bors
kevés szárított chili
1 ek szezámolaj

Elkészítési idő: 1,5 perc

Elkészítés:
  1. Felmelegített olajban pirítsuk meg a fűszereket.
  2. Adjuk hozzá a szójacsírát és egy percig keverve-rázva süssük, figyeljünk arra, hogy még ropogós maradjon.
  3. Mikor elkészült, egy csipet sóval és szezámolajjal ízesítsük tálalás előtt.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Keverve sült cukorborsó


Mikor a múltkor a vietnámi piacon jártam, akkor láttam meg, hogy árulják az egyik kedvenc zöldségemet a zsenge cukorborsót. Nem tudom pontosan, hogy a nálunk termelt cukorborsó ilyen-e, a lényeg, hogy ehhez az ételhez lapos hüvelyű, édeskés, fiatal borsóra van szükségünk, ugyanis a héjával együtt készítjük el, mint ahogy az a képen is látható. Ez is remekül mutatja, hogy a kínaiak mennyire sokszínűen étkeznek, s mennyire kreatívak, ha új ételek megalkotásáról van szó. Nagyon remélem, hogy egyszer nálunk is divatba jön ez a zsenge borsó, s nem csak néhány fagyasztott zöldségkeverékben találkozhatunk majd vele. Lássuk akkor tehát, hogy hogyan is készül ez az egyszerű étel, melynek ízvilága az erősen fűszerezett kínai ételek mellé kellemes párosításnak bizonyulhat.

Keverve sült cukorborsó - 清炒荷兰豆

Hozzávalók:

40 dkg zsenge zöldborsó
1 tk aprított fokhagyma
1 tk aprított gyömbér

csirke alaplé, vagy alaplépor (a kínaiak az alaplét porított formában használják)
néhány tk szezámolaj

Előkészítési idő: 2-3 perc

Elkészítési idő: 4-5 perc
  1. Melegítsünk fel néhány evőkanál olajat, majd ha felmelegedett, kissé pirítsuk meg benne az aprított fokhagymát és gyömbért.
  2. Adjuk hozzá a borsót és néhány perc alatt süssük készre.
  3. Mikor már majdnem elkészült adjuk hozzá egy fél deci alaplevet, egy kevés sót és végül szezámolajjal ízesítsük.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Ropogós szecsuáni zöldbab


A ropogós zöldbab egy nagyon egyszerű, mégis remek szecsuáni stílusú étel. Sokszor rendeltük ezt a barátaimmal a helyi kis éttermekben, főként a lengyel barátaim imádták nagyon. Kellemesen csípős, sós ízei, roppanós állaga tökéletes kombinációt alkotnak, s hogy ezt otthon megalkothassuk csak néhány percet kell a  konyhában eltöltenünk. Én ezt az ételt általában akkor szoktam csinálni, amikor van itthon kígyóbab, de szerintem bármilyen zsenge, zöld hüvelyű babból elkészíthető. Ha valaki nem ismerné ezt a remek babfajtát, készítettem róla egy képet. Általában őstermelőktől lehet beszerezni nyáron a nagyobb piacokon.


S akkor lássuk, hogy hogyan készül a szecsuáni stílusú zöldbab, melynek két alapvető fűszere a szárított chilipaprika és a különleges ízű szecsuáni bors, mely nélkül ma már élni sem tudok, s furcsa íze mellett leginkább arra használják a kínaiak, hogy az olykor temérdek mennyiségű chilipaprika erejét ellensúlyozzák vele, ugyanis a szecsuáni bors, ha elrágjuk, elzsibbasztja az ízlelőbimbókat, így a csípős ételek is könnyebben fogyaszthatóvá válnak. S bár az eredeti recept szerint néhány különlegesebb hozzávaló is része az ételnek, de ezek nélkül is finom lesz, ha éppen nem jutunk hozzá pl. a savanyított mustárlevélhez, ami igazi ritkaság Magyarországon.

Ropogós szecsuáni zöldbab - 干煸四季豆

Hozzávalók:

fél kiló kígyóbab vagy más fajta zöld hüvelyű bab
15 dkg darált hús
2 ek savanyított mustárlevél (yacai - 芽菜) - opcionális
1 ek fermentált fekete bab - opcionális
1 ek egész szecsuáni bors
5-6 kissé csípős szárított chili paprika
2-3 gerezd fokhagyma
1 tk aprított gyömbér

aprított újhagyma-zöld
néhány ek kínai főzőbor
olaj - sütéshez

Előkészítési idő: 5 perc

Elkészítési idő: 10-12 perc

Elkészítés:
  1. Készítsük elő a babot: mossuk meg és tördeljük 5-6 centis darabokra.
  2. Forrósítsunk fel egy jó adag olajat (3 dl) és addig süssük benne a nyers babot, amíg el nem kezd ráncosodni a héja, ekkor van ugyanis kész. Ha elkészült, vegyük ki a babot és tegyük félre.
  3. Egy nagy kanál olajat melegítsünk ismét és nagy lángon kezdjük el benne sütni a darált hús. Adjuk hozzá a felaprított chilit, a szecsuáni borsot, a főzőbort, a gyömbért, a fokhagymát, a fermentált babot, s addig süssük az egészet, amíg el nem párolog a nedvesség teljesen.
  4. Utolsó lépésként pedig keverjük hozzá a zöldbabot és ha szükséges, egy csipet sót, s már tálalhatjuk is újhagymával meghintve, ha szeretnénk díszíteni, s kiegészíteni még egy plusz ízzel.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!


Hogyan főzzünk valódi kínai ételeket?

A híres pekingi kacsa (北京烤鸭) egy kis párolt kínai brokkolival (蚝油菜心), egyszerűen isteni:)
Nos, egy újabb hosszabb szünet után visszatértem. Az egyetem utolsó szakdolgozati hajrája után megint koncentrálhatok az ételekre, a főzésre. Nem tudom, másnak milyen tapasztalatai voltak, de én tudom magamról, hogy szeretek hosszú órákon át a konyhában sürögni-forogni, viszont amikor valamilyen egyetemi határidő lebeg a szemem előtt, sajnos kevés időt szentelek arra, hogy a szenvedélyemnek éljek. Így most is a konyha helyett a forrásgyűjtés, fogalmazás, szerkesztés voltak azok, amik kitöltötték a mindennapjaimat. Mindeközben azonban sikerült egyszer-egyszer főznöm is valamit, s mivel sokan azt gondolják, hogy kifejezetten erősségem az ázsiai konyha, természetes vonzódásomból adódóan, ezért azt gondoltam, hogy külön oldalt nyitok először a kínai ételeknek, majd a többi ázsiai ország kulináris finomságainak is. Ezt azért is tartom fontosnak, mert ha valaki ma azt mondja, hogy szereti a kínai konyhát, akkor az gyakorlatilag kizárólag a sarki büfé kínálata alapján hozza meg ezt a döntést, pedig annak szinte semmi köze sincs az autentikus kínai konyhához. Elég ha megnézzük, hogy a büfések is gyakran más ételeket készítenek maguknak és egy tál rizzsel együtt két vendég kiszolgálása között majszolják azokat.

A második oldalon egyszerű kínai ételeket szeretnék megosztani, amiket én magam is gyakran ettem kinn, amíg ott kinn éltem. S bár én időm nagy részét Pekingben töltöttem, az ételek több tájegység ízvilágába is rövid betekintés nyújthatnak. Azt gondolom, a kínai konyha méltán híres a világban annak változatossága, az alapanyagok sokszínűsége miatt, azonban egy élet is kevés arra, hogy megismerjük a kínai konyhát, amely mint fogalom gyakorlatilag nem is helyes. Azt ugyanis 8 különböző főkonyhára lehet osztani, melyek nagyban eltérnek egymástól, ízviláguk néha sokkal inkább különbözik egymástól, mint két európai ország ételei esetében. Ezekből a konyhákból próbálok meg mostantól minél többet megmutatni, s remélem, hogy érdekesnek fogja mindenki tartani a valódi kínai ízeket, s kedvet kaptok hozzá, hogy a saját konyhátokban is kipróbáljatok egyet-kettőt. Először talán kicsit félelmetesnek tűnhet a kihívás, hiszen a magyar ételektől teljesen eltérő ízekkel, alapanyagokkal, elkészítési módokkal kell megismerkedni, de nem kell megijedni, nem a pekingi kacsával (北京烤鸭) kell kezdeni.

U.i. Egy kis visszaemlékezés, a korábbiakban már megosztottam néhány kínai ételt, úgy mint:
Kungpao csirke (宫保鸡丁), vörösre sült császár (红烧肉), osztrigás marha (蚝油牛肉), padlizsán kínai módra (地三鲜), kínai mogyorósaláta (黄瓜花生), fafülgombás uborkasaláta (木耳黄瓜), illatos gomba pak choi-jal (香菇油菜) és kínai tojásrántotta (西红柿炒鸡蛋). A korábbi bejegyzés ide kattintva érhető el. Érdemes ezeket újra átnézni, mert bár én természetesnek veszek kínai konyhaművészeti technikákat, s emiatt gyakran csak egyszer írom le őket, azok helyes alkalmazása elengedhetetlen. Ilyenek lehetnek például a marinádok készítése, a bő olajban, magas hőfokon sütés, a wok használata, a keverve-rázva sütés stb.

2012. augusztus 11., szombat

Egy szelet Vietnám


Vietnám mesés öblei
Ha az ember Magyarországon él, az egyet jelent azzal, hogy korlátozottak a lehetőségek, ha olcsó és „különlegesebb” ételekre vágyik. A magyarok számára a hagyományos gyorséttermek mellett a kínai és török éttermeken kívül csak pár tucatnyi gyöngyszemet kínál a magyar gasztronómiai világ a kíváncsiskodók számára. De ezért előnyös, ha az ember igazi gasztro-őrült, mert ismeri a legeldugottabb helyeket itthon, s külföldön is azokat a helyeket keresi, ahova a helyiek a legszívesebben járnak.

Először Párizsban volt szerencsém vietnámi fogásokat kóstolni. Nyaralni voltam az akkori párommal, két csodás hetet töltöttünk ott el. Párizs, a fények és a romantika városa, a Szajna, a Notre Dame, a Louvre otthona. A Párizsról szóló listát sokáig lehetne folytatni, de abban biztos vagyok, hogy a Quartier Chinois (巴黎唐人), a kínai negyed nem szerepel a top 10 látnivaló között. Nos, talán nem meglepetés, hogy számomra kihagyhatatlan volt.

Nem vagyok annak a híve, hogy egy-egy helyet reklámozzak, főleg azért, mert azt gondolom, hogy egy éttermet a legjobban az ételei reklámoznak, nem a sok sallang, amit ráaggatnak. Azonban most mégis szeretnék egy helyről megemlékezni, ez a hely a Pho 14 (14 Rue de Rivoli, 75004). Ez egy parányi, de annál zsúfoltabb étterem, ami előtt minden este hosszan kígyózik a sor. Az étlap roppant rövid volt, ugyanis a hely, nevéhez híven, egy ételre specializálódott, a Phở nevű levesre. A Phở mellett még néhány íncsiklandó előételt és desszertet is meg lehetett kóstolni, azonban ha valaki már evett ebből a levesből, akkor az jól tudja, hogy oda mindenki csakis azért jön. Már sok más gasztroblogger írt erről a levesről, ezért most én nem írok róla, de egy gondolatot talán megosztanék. Ha valaki még nem evett, akkor érdemesebb minél autentikusabb környezetben kipróbálni, ez Budapest esetében a 4 tigris piacot jelenti, s csak azután próbálkozni vele, ugyanis ez egyike azon ételeknek, amelyeket a titkos hozzávalók tesznek azzá, ami. Ja és még annyit, hogy a „magyar” vietnámi Phở-vel ellentétben, a hagyományosat többféle zöldfűszerrel, szósszal, szójacsírával lehet még az asztalunknál továbbízesíteni.

Itt kezdődött tehát minden, a Phở ikonikus étellé vált számomra, egyszerűen nem tudok élni nélküle, s azon a napon, mikor először kóstoltam meg, kezdődött az utazásom Vietnám kulináris élvezeteinek világába. Ma egy saját kreációmat szeretném megosztani, amelyhez az ihletet még egy pekingi vietnámi étteremben szereztem. Nem akarom fényezni magam, de talán egyike a legtökéletesebb ételeknek, amiket valaha is csináltam, persze erősen ragaszkodva a vietnámi hagyományokhoz. A hihetetlenül összetett ízek, a chili, a lime, a cukor mesés kombinációja kényeztetik az ember ízlelőbimbóit minden falatnál. Valamint azért szeretem még ezt az ételt kifejezetten, mert kedvem szerint változtathatom a hozzávalókat. Ehetjük trópusi gyümölcsökkel vagy a nélkül, marhahússal, disznóval, csirkével vagy rákkal stb. Ha nem szeretnél órákat tölteni egy meleg nyári napon a tűzhely mellett, akkor mindenképpen próbáld ki ez a tésztasalátát, nem fogsz csalódni benne. Nyammmi!!!

Hideg vietnámi tésztasaláta


Hozzávalók:

ázsiai cérnametélt (bun)
friss menta, korianderzöld, bazsalikom
grillezett sertés (húslevesből):
  • cukor
  • mogyoróhagyma
  • halszósz
  • szójaszósz
pörkölt, sózatlan mogyoró
szeletelt ananász, uborka, répa stb.
Nuoc cham szósz:
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 2-3 kimagozott chili
  • 1 ek chiliszósz
  • 1,5 dl víz
  • 1 ek cukor
  • 2 ek halszósz
  • 1 lime leve
  • 1 reszelt répa
Elkészítés:
  1. Mielőtt elkezdenénk összeállítani ezt a hihetetlenül egyszerű ételt, el kell készítenünk a sertéshúst. Általában akkor készítem ezt az ételt, amikor valamilyen húslevest készítenünk, ami lehet akár a Phở is. Ha több órán keresztül főzzük a húst, akkor hihetetlenül omlóssá válik, s nekik pont erre van szükségünk, mert ilyenkor egyszerűen csak villával vagy kézzel szálaira lehet tépkedni a húst, mielőtt megsütnénk. 
  2. Ha előkészítettük a húst, akkor néhány mogyoró hagymát egy kevés olajon és cukron megpirítok. Ha a hagyma már karamellizálódott, hozzáadjuk a húst és egy csipet sót. Néhány percig pirítjuk, amíg a karamell át nem járja, majd lekapcsoljuk a gázt és hozzáadjuk a világos szójaszószt és a halszószt. 
  3. A hús tehát elkészült, kezdhetjük a salátát. Az egyik kulcseleme ennek a salátának a Nuoc Cham szósz, amelyet számos vietnámi étel elkészítésekor használnak. Megvásárolhatjuk a boltban is, de én inkább magam szeretem készíteni. Mindösszesen annyit kell tennünk, hogy egy befőttes üvegben jól összerázzuk a hozzávalókat, amíg a cukor fel nem olvad. A szósz előre is elkészíthető és hűtőben napokig tárolható. 
  4. Most jön a legjobb rész. Keressünk egy nagy tálat és minden hozzávalót halmozzunk bele. Először az előzőleg megfőzött és lehűtött tésztát, aztán a zöldségeket és az ananászt. Keverjük jól össze a hússal és a szósszal, majd ha ezzel megvagyunk, akkor a tetejére bővel szórjunk felaprított mogyorót, korianderzöldet és bazsalikomot.
Jó étvágyat! Bon appétit!

Török lakoma


Egyike azon "kevés" helyeknek, ahova szeretnék elmenni!
A mai bejegyzés eredetileg vietnámi lett volna, de végül a barátaim meggyőztek, hogy most valami olyasmiével kéne előrukkolnom, ami közelebb áll az európai ízlésvilághoz, a mi ízlésvilágunkhoz. Végtére is a blog célja, hogy minél színesebb palettáját mutassa meg a különféle gasztronómiai csodáknak, ne csak a Távol-Kelet konyháiban barangoljon. Ezért hát a barátaimmal úgy döntöttünk, hogy szervezünk egy kis házibulit egyikünknél és megspékeljük egy kis főzéssel is. Mivel az étvágyam a különféle összetevők, konyhák irányába végtelen, végül ráhagytam a barátaimra, hogy ők válasszák ki az ételeket ez alkalommal. Nagy sikernek bizonyult.

Sokan azt mondják a török konyha igen közel áll a magyarhoz. Hogy ez igaz-e vagy sem, nem én leszek, aki a végső ítéletet meghozza, de az biztos, hogy van egy különös kapcsolat a magyarok és a török ételek között. Egyszerűen imádjuk őket, megunhatatlanok, nem úgy, mint a kínai gyorséttermek. Természetesen a török konyha esetében se elegendő török gyorséttermekbe járni, de azt gondolom, egy kis szeletét még is csak megismerhetjük a konyhaművészetüknek. A frissesség, a zöldségek, a húsok, az egzotikus fűszerek, a friss fűszerek, a krémes joghurt mind-mind elvarázsolják az embert. Azt hiszem, még ha erősen gondolkodok, akkor se jut eszembe semmi, amit ne szeretnék az ételeikben és mivel a legjobb barátom rajong a török kultúráért és a nyelvért, ezért török nyelven tudtunk recepteknek utánanézni, s egy rövid eszmefuttatás után összeállítottunk saját menünket, alakítottunk az ételeken költségvetésünk és kedvünk szerint.

Ma 5 egyszerű receptet szeretnék megosztani, talán nem túl bonyolultak, s már majd minden gasztroblogger foglalkozott már török ételekkel, de azt gondolom, hogy ez az 5 étel tökéletesnek bizonyult számunkra, 8 olyan fiatalnak, akik néhány üdítő koktél és társasozás mellett az éhségüket is csillapítani akarták valami finomsággal. Ezek tökéletes házibulis ételek, s talán még több örömet is okoznak, mint két Hawaii pizza rendelése. Valami folytán a főzöcskézés igen csak hosszúra nyúlt, tekintve, hogy a rendelkezésre álló eszközök szűkösek voltak, az üres koktélos poharak pedig egyre csak gyűltek. De biztosíthatok mindenkit, hogy ha jobban koncentrál az ételekre, akkor könnyedén elkészíthetjük őket. További nagy előnye ezeknek az ételeknek, hogy alacsony költségvetésből is elkészíthetőek főként, ha 4-6 ember összegyűlik. Nekünk sikerült 800 Ft alatt maradni fejenként, ami azért nem elhanyagolható az egyetemisták számára, akik a pénzüket inkább... Mondjuk úgy, hogy mások a preferenciáink ilyen életkorban.

Nos, akkor lássuk, hogy mi jutott mára és ha készen vagytok:

Lahmacun


Hozzávalók (6 személyre)

Tészta:
  • fél kiló fehérliszt
  • 2-2,5 dkg élesztő
  • langyos víz
  • egy csipet só
  • egy csipet cukor
  • 2 ek olívaolaj
Feltét:
  • 70 dkg darált bárányhús (vagy marha)
  • 1 nagyobb hagyma
  • 3-4 gerezd fokhagyma
  • egy kaliforniai paprika felkockázva
  • 1 nagy ek paradicsompüré
  • csapott tk cukor
  • 1,5 tk só
  • őrölt koriander
  • őrölt kömény
  • friss petrezselyem
  • friss menta
  • friss bazsalikom
  • frissen facsart citromlé
Elkészítés:
  1. Tegyük a lisztet és a sót egy nagy tálba és csináljunk egy lukat a közepére. Öntsük egy-másfél deci langyos vizet a kivájt üregbe és adjuk hozzá a cukrot. Keverjük össze jól az élesztős vizet és tegyük félre 15 percre, amíg az élesztő el nem kezd dolgozni.
  2. Ha már megjelentek a buborékok az élesztő tetején, akkor elkezdhetjük a tészta összedolgozását. Adjuk hozzá egy nagy csipet sót, néhány kanál olívaolajat és dagasszuk a tésztát körülbelül 10-15 percig. Egy pizzatészta állagú tésztát kell kapni végeredményképpen. Ha elkészült, akkor lefedve egy óráig hagyjuk megkelni a tésztát.
  3. Mindeközben pirítsuk meg a hagymát egy kevés olajon, s ha már aranybarna, akkor adjuk hozzá a darált húst és a fűszereket. Süssük készre és a végén adjuk hozzá paradicsompürét és egy kevés cukrot. Az utolsó lépés, hogy hozzáadjuk a felaprított friss zöldfűszereket.
  4. Ez alatt a tészta is megkelt, elkezdhetünk vele dolgozni. Kerek tortilla-szerű, vékonyabb darabokat formázzunk belőle, kanalazzunk rá bőségesen feltétet és 10-12 perc alatt, 200 fokra előmelegített sütőben süssük őket készre.
  5. Ha elkészült friss petrezselyemmel hintsük meg és facsarjunk rá néhány evőkanál citromlevet.
Jó étvágyat! Bon appétit!

Csirkés Pide


Hozzávalók (4 db)

Tészta:
  • 2-2,5 dkg élesztő
  • langyos víz
  • egy csipet só
  • egy csipet cukor
  • 2 ek olívaolaj
  • 2 tojás
Feltét:
  • fél kiló felkockázott csirke combhús
  • 2 db felkockázott padlizsán
  • 1 felkockázott piros kaliforniai paprika
  • fél kiló aprított paradicsom
  • 1 hagyma
  • néhány gerezd fokhagyma
  • őrölt bors
  • őrölt koriander
  • oregánó
  • kömény
  • cayenne bors
  • friss zöldfűszerek (menta, petrezselyem, bazsalikom)
Elkészítés:
  1. Tegyük a lisztet és a sót egy nagy tálba és csináljunk egy lukat a közepére. Öntsük egy-másfél deci langyos vizet a kivájt üregbe és adjuk hozzá a cukrot. Keverjük össze jól az élesztős vizet és tegyük félre 15 percre, amíg az élesztő el nem kezd dolgozni.
  2. Ha már megjelentek a buborékok az élesztő tetején, akkor elkezdhetjük a tészta összedolgozását. Adjuk hozzá egy nagy csipet sót, néhány kanál olívaolajat, 2 egész tojást és dagasszuk a tésztát körülbelül 10-15 percig. Egy pizzatészta állagú tésztát kell kapni végeredményképpen. Ha elkészült, akkor lefedve egy óráig hagyjuk megkelni a tésztát.
  3. Amíg a tésztára várunk elkészíthetjük a Pide feltétét.
  4. Pirítsunk meg egy felkockázott hagymát és elkészült, pirítsuk meg nagy lángon a csirkét (5-6 perc kell neki). Adjuk hozzá a fűszereket – a sót, a borsot, a cayenne borsot, a felaprított fokhagymát, az oregánót, a köményt és az őrölt koriandert. Ha ezzel készen vagyunk, akkor hozzá a korábban kisütött padlizsánkockákat valamint a feldarabolt paprikát és paradicsomot. Hagyjuk, hogy 5-10 perc alatt az ízek összeérjenek.
  5. Elkészült a tésztánk és feltétünk is, már csak össze kell állítani az ételünket. Téglalap-alakú, a lahmacun tésztájánál vastagabb tésztadarabokat formázzunk, melyek középső részére úgy halmozzuk a feltétet, hogy az oldalait és a végüket felhajtva csónak alakot kapjunk. Ha ez kész, akkor 15-20 perc kell nekik 170 fokon a sütőben.
Jó étvágyat! Bon appétit!

Sült paprikás csicseriborsó saláta


Hozzávalók:

45 dkg csicseriborsó
5 db sült paprika
1 felaprított chili
aprított lilahagyma
aprított fokhagyma
450 ml joghurt
majonéz
fél citrom leve
bors
őrölt kömény
őrölt koriander

Elkészítés:

Talán ez az egyik legegyszerűbb és mégis az egyik legfinomabb étel, ami valaha kipattant a fejemből. Olyan egyszerű, hogy a hozzávalókat csak össze kell keverni ízlésünk szerint és a hűtőbe rakni egy-két órára, hogy az ízek összeérjenek. Megjegyzem és jó sok fokhagymával szeretem. Az egyetlen rész, ami kifoghat rajtunk az a sült paprika. Ha nem kapunk ugyanis a boltban, akkor el kell készítenünk, de nem kell aggódni, én is mindig itthon készítem, csak türelem kell hozzá. Ugyanis a paprika bőrét teljesen koromfeketére kell égetni egy lángelosztón, vagy a nyílt lángon. Nem viccelek, csak úgy sikerül a trükk. Ha teljesen fekete a paprika, akkor egy műanyag zacskóba rakva, vagy lefedve hagyjuk pár percig gőzölögni. Ezután hideg vízzel már könnyedén lehúzható a paprika bőre s máris ezerféle fogáshoz fel lehet használni.

Jó étvágyat! Bon appétit!

Mentás csicseriborsókrém


Hozzávalók:

45 dkg pürésített csicseriborsó
fél citrom leve (esetleg néhány kanál víz)
aprított fokhagyma
1 tk só
1 tk bors
1 tk őrölt kömény
friss petrezselyem
friss menta
fél tk paprika
2 evőkanál olaj

Elkészítés:

Ez egy a szükség alkotta receptek közül. Hummus-t szerettünk volna csinálni, azonban nem volt pénzünk az isteni tahinire, ezért azt gondoltuk, hogy sebaj, majd joghurttal krémesítjük a csicseriborsót. Azonban arra hirtelen nem gondoltunk, hogy az egyikünk laktóz-érzékeny, úgyhogy ezt a variációt is el kellett vetnünk. Ezért hát valami újat kellett kitalálni, s azt hiszem a végeredménnyel mind meg voltunk elégedve. A hozzávalókat mind keverjük össze egy botmixerrel, s hűtés után extra szűz olívaolajjal és fűszerpaprikával tálaljuk, mint a hummus-t. Ami miatt nagyon szeretem ezt az ételt, az az, hogy olcsóbb, mint a hummus, s a kedvem szerint ízesíthetem még tovább. A fokhagymából és a zöldfűszerekből itt sem lehet elég.

Jó étvágyat! Bon appétit!

Sutlac – Török rizspuding (8 személyre)


Hozzávalók:

1,5 l tej
15 dkg rizs
10 ek cukor
3 ek keményítő
egy csipet só

Elkészítés:

Be kell vallanom, hogy nem vagyok egy nagy desszertes, leszoktam róluk, de van néhány, amiért ölni lehetne. Ez egyszerűségénél fogva egyike ezeknek. Tudom, ma már sok helyen lehet kapni, de azelőtt soha se kóstoltam meg a sutlacot. A barátomnak azonban, aki az egész török délután ötletét felvetette, ő szerette volna, hogy ez is szerepeljen a menüben és ki vagyok én, hogy nemet mondjak. Ha ételről van szó, nem mondok nemet szinte semmire, így hát kíváncsian vártam, hogy mitől lesz más ez a rizspuding. Végül ízlett az első kanál, s annál csak a második ízlett jobban.
  1. Akkor kezdjünk bele. Öntsük a tejet egy nagy edénybe és ha forrni kezd, akkor adjuk hozzá a rizst és kevergessük folyamatosan alacsony lángon 30 percen keresztül, amíg  a rizs el nem készül.
  2. Eközben lassan keverjük hozzá a rizst és egy csipet sót.
  3. Ha a rizs elkészült, adjuk hozzá az egy deci tejben elkevert keményítőt és addig keverjük, amíg el nem érjük a puding-állagot.
  4. Már csak egy lépés maradt hátra, öntsük a rizst kis adagokban tálkákba és hűtsük le. Fogyasztás előtt hintsük meg fahéjjal, s már kanalazhatjuk is ezt a csodás finomságot. Itt jegyezném meg, hogy sokan azt gondolhatják, hogy kihagytam egy lépést a végén, a sütést, azonban az csak egy változata ennek az egyszerűbb ételnek.
Jó étvágyat! Bon appétit!

2012. augusztus 10., péntek

Gyorséttermek vs. 家常菜


Ez nem kevés étel!!!
Nos, talán némi magyarázatra szorul, hogy miért kínai étellel nyitottam a gasztroblogomat és miért folytattam egy egész kínai menüvel. Egyrészt a válasz nagyon egyszerű. Majdnem egy teljes évig éltem Kínában és hát az emlékektől nehéz szabadulni. Másodsorban pedig kinn Kínában szűkös volt a költségvetés, ezért nem tudtam mindenkinek ajándékot hozni. Így kézenfekvő volt, hogy a barátaimnak egy autentikus kínai vacsorával kedveskedjek.

Őszinte leszek, nem volt olyan egyszerű elkészíteni ezeket az ételeket, ugyanis amikor visszajöttem Kínából megfogadtam, hogy nem fogok egy ideig kínait enni, kizárólag azokat az ételeket, amikre Kínában nem volt lehetőségem. Azonban azt is tudtam, hogy egy valamit hiányolni fogok elég hamar és így is lett, az pedig a zöldségek hihetetlen választéka. Annyira megszerettem őket, hogy amikor étterembe mentünk Kínában (s ez minden nap megtörtént), akkor először a zöldségételeket lapoztam át, s a hús csak utána következhetett. Magyarországon ezek közül a zöldségek közül sajnos csak keveset lehet kapni, de azoknak már rendszeres vásárlója vagyok a vietnámi és kínai árusoknál.

Mielőtt belevágnánk a mostani receptekbe, még egy utolsó gondolatot szeretnék megosztani az első receptről, a yangshoui sörhalról. Talán sokan azt gondolják, hogy nem volt valami jó választás ez a halétel kezdő postnak, hiszen ma egyre kevesebben esznek pontyot. Erre én is gondoltam, amikor kiválasztottam ezt az ételt, azonban azt mondtam magamnak, hogy nem fogok alkalmazkodni a mai gasztronómiai trendekhez, s ezért egy olyan ételt választottam, ami szerepel a kedvenc 10 ételem között. Azért tettem ezt, mert mindenkit biztatni szeretnék arra, hogy ha főzésről van szó, akkor legyen bátor, próbáljon ki új dolgokat. Felejtsük el a lazacot, a csirkemellet vagy a tésztát. Félreértés ne essék, én is imádom ezeket, s fogok is írni róluk, de egyrészt azt gondolom, hogy egy tökéletes tésztát nehezebb elkészíteni, mint ezt a halételt, másrészt már maga a tény, hogy valami újat alkotunk, izgalmassá teszi a dolgokat, nemde?!

Nos, akkor most már rátérhetünk a menüre, amit az egyetemi barátaimnak készítettem. 8 ételről lesz szó, s mivel igen hosszúra nyúlna a bejegyzés, ha mindegyikhez kommentárt is fűznék, ezért egyszerűen csak megosztom az ételek receptjeit, s remélhetőleg ezek alapján el tudja mindenki magának készíteni majd őket. Egyébként az oka annak, hogy miért főztem ilyen sok ételt, egyszerű, ragaszkodni akartam a kínai hagyományokhoz. Ők ugyanis minden étkezésnél számos fogást rendelnek vagy készítenek és közösen étkeznek az asztal közepére helyezett tálakról. Szerettem volna egy igazi tradicionális élményt megosztani a barátaimmal és azt hiszem, hogy sikeres voltam és élvezték az ételeket.

Néhány tanács mielőtt a receptekre ugranánk.

Felejts el mindent, amit tudsz a kínai konyháról, ha csak gyorséttermekben fogyasztottál kínai ételeket.

Vásárolj egy wokot és a legnagyobb lángon használd a tűzhelyet. A kínai főzés egyik titka ugyanis a magas hőmérséklet és az ebből következő gyors kézmozdulatok.

Készíts elő mindent, hiszen ha egy étel elkészítése 5 percig tart, akkor nincs idő közben fokhagymát aprítani.

Ragaszkodjunk a legfontosabb hozzávalókhoz és vásároljunk minőségi alapanyagokat. A friss hús, a sok-sok zöldség és az igazi kínai szószok elengedhetetlenek.

Végül, de nem utolsó sorban pedig, ne feledjük a gőzölgő rizst. A kínai étel rizs nélkül, hát az valahogy nem stimmel.

Pálcikát a kézbe! Főzésre fel!

U.i. A következő bejegyzés már tényleg nem kínai lesz.

Kungpao csirke  - 宫保鸡丁


Hozzávalók:

50 dkg csirke combhús
pác:
  • kínai főzőbor
  • 1 tk keményítő

Kungpao szósz:
  • 2 ek cukor
  • 2 ek kínai fekete ecet
  • 1 ek kínai főzőbor
  • 1 tk sötét szójaszósz
  • 1 tk keményítő
  • egy csipet só
  • 1-2 ek víz
  • aprított fokhagyma, gyömbér és újhagyma
150 gr főtt, sózatlan földimogyoró
szárított chili
szecsuáni bors
póréhagyma

Előkészítési idő: 30 perc

Elkészítési idő: 6-7 perc

Elkészítés: 
  1. Keverjük össze a felkockázott és megklopfolt csirkehúst 2 evőkanál főzőborral, egy csipet sóval és egy teáskanál keményítővel.
  2. Készítsük el a Kungpao szószt a fenn megadott alapanyagokból.
  3. Melegítsünk kevés olajat egy wokban/serpenyőben és süssük benne készre a csirkét (5 perc). Ha elkészült, tegyük félre a húst.
  4. Melegítsünk olajat újra és pirítsunk benne néhány szárított chili paprikát és 20-25 szem szecsuáni borsot.
  5. 30 másodperc után tegyük hozzá a csirkehúst, adjuk hozzá a Kungpao szószt majd végül az előzőleg leforrázott natúr mogyorót.
  6. Keverjük jól össze, 1-2 percig még főzzük össze az ízeket és már tálalhatjuk is.

Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Vörösre sült császár - 红烧肉


Hozzávalók:

60-70 dkg császárhús
fokhagyma
póréhagyma
gyömbér
cukor
2 ek sötét szójaszósz
2-3 egész csillagánizs

Előkészítési idő: 1-2 perc

Elkészítési idő: 1-1,5 óra

Elkészítés:
  1. A felkockázott húst némi olajon megpirítjuk fokhagymával és egy evőkanál cukorral.
  2. Mikor aranybarna kérget kapott, adjunk hozzá egy liter, forrásban lévő vizet és a szójaszószt. Mielőtt még tovább ízesítjük az ételt, a víz felszínén keletkező habot kanállal szedjük le. Ha a víz már tiszta adjunk hozzá felaprított gyömbért és durvára vágott póréhagymát.
  3. Ízesítésként még adjunk hozzá 2-3 szem egész csillagánizst és egy nagy csipet sót.
  4. Fedjük le az edényt és egy óráig főzzük közepes lángon.
  5. Mikor a hús már majdnem kész van, vegyük le a fedőt és hagyjuk, hogy a folyadék egészen sűrű állagúra főjön össze.
  6. Körítésnek pároljunk mellé valamilyen kínai levélzöldséget, pl. Pak Choi-t. 

Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Osztrigás marha - 耗油牛肉

Sajnos aznap elfelejtettem képet készíteni erről az ételről, így a korábbi képeimből szemezgettem.
Hozzávalók:

fél kiló hátszín
pác:
  • egy csipet só
  • 1 púpozott tk cukor
  • 2 ek kínai főzőbor

1 ek osztriga szósz
cukor
keményítő
fokhagyma
gyömbér
újhagyma
kínai levélzöldség vagy brokkoli

Előkészítési idő: 30 perc

Elkészítési idő: 8 perc

Elkészítés:
  1. 30 percre pácoljuk be a húst a fenn megadott alapanyagokba.
  2. Harminc perc elteltével süssük meg a húst kevés olajon (5 perc).
  3. Ha a hús elkészült, tegyük félre. Melegítsünk újra olajat és 30 másodpercig pirítsunk aprított gyömbért, fokhagymát és újhagymát.
  4. Fél perc után adjuk hozzá a húst, az osztrigaszószt, egy teáskanál keményítőt, néhány evőkanál vizet és egy evőkanál cukrot. Keverjük jól össze és már kész is van.
  5. Köretként valamilyen kínai levélzöldséget ehetünk mellé – nekem a kedvencem az ong choi/vízi spenót. De akár néhány virág brokkolival is tökéletes.

Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Padlizsán kínai módra - 地三鲜


Hozzávalók:

néhány kisebb padlizsán
néhány szem burgonya
1-2 kaliforniai vagy pritamin paprika
fokhagyma
gyömbér
újhagyma
1 -2 ek cukor
2 ek sötét szójaszósz
1 tk keményítő
néhány ek csirkealaplé

Előkészítési idő: 2-3 perc

Elkészítési idő: 15-20 perc

Elkészítés:
  1. 5 perc alatt főzzük elő az előzőleg felkockázott burgonyát.
  2. A megfőtt krumplit olajban süssük készre.
  3. A padlizsánokat is süssük készre olajon.
  4. Egy serpenyőben melegítsünk némi olajat és amikor már elég meleg, adjuk hozzá az aprított gyömbért, fokhagymát és új hagymát. Harminc másodperc után adjuk hozzá a krumplit, a padlizsánt és a cikkekre vágott paprikát is.
  5. 3 percig pirítsuk, valamint adjuk hozzá a cukrot, sót és sötét szójaszószt.
  6. 1 percig még hagyjuk, hogy a cukor feloldódjon a szószban és már csak egy lépés maradt hátra, adjunk az ételhez néhány egy evőkanál, csirkealaplében elkevert keményítőt. 
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Kínai mogyorósaláta - 黄瓜花生


Hozzávalók:

200 gr natúr, sótlan mogyoró
4 ek rizsecet
2 ek világos szójaszósz
1 ek cukor
1 tk só
aprított uborka, vöröshagyma, újhagyma
koriander zöld

Elkészítési idő: 5-6 perc

Elkészítés:
  1. Mossuk meg a mogyorót és körülbelül egy percig lobogó vízben főzzük.
  2. Kockázzuk apróra a zöldségeket!
  3. Egy tálban keverjük össze a szószt a salátához: ecet, szójaszósz, cukor, só.
  4. Melegítsük némi olajat egy serpenyőben és néhány perc alatt pirítsuk a megszárított mogyorót aranybarnára.
  5. Amikor a mogyoró kész, keverjük mindent össze a tálban (mogyoró, zöldségek, szósz, korianderzöld).
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Fafülgombás uborkasaláta - 木耳黄瓜


Hozzávalók:

szárított fafülgomba
uborka
fokhagyma
cukor
szezámolaj
rizsecet

Elkészítési idő: 6 perc (+1 óra)

Elkészítés:
  1. Áztassuk be a gombát egy órára.
  2. Ha a gomba kellően megpuhult, akkor két percig lobogó vízben főzzük.
  3. Ezalatt kockázzuk fel az uborkát és aprítsuk fel a fokhagymát.
  4. Miután leszűrtük a gombát, csíkozzuk fel és tegyük egy tálba az uborkával és fokhagymával együtt. 
  5. Ízesítésnek adjunk hozzá egy csipet sót, egy evőkanál cukrot, néhány evőkanál rizsecetet és egy evőkanál szezámolajat.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Illatos gomba pak choi-jal - 香菇油菜


Hozzávalók:

pak choi (kínai levélzöldség)
szárított illatos gomba
újhagyma
gyömbér
fokhagyma
2 ek sötét szójaszósz
1 ek osztrigaszósz
olaj
víz

Előkészítési idő: 30 perc

Elkészítési idő: 5 perc

Elkészítés:
  1. A gombát 30 percre áztassuk be langyos vízbe.
  2. Ha már megszívta magát a gomba, egy serpenyőben melegítsünk olajat és adjuk hozzá a felaprított gyömbért, fokhagymát és újhagymát.
  3. 30 másodperc után adjuk hozzá a gombát és 2-3 percig pirítsuk. Ezután adjuk hozzá a sötét szójaszószt és az osztrigaszószt. Itt meg kell jegyezni, hogy a kínaiak nem szeretik túlfőzni a dolgokat, így a gombát is vagy nyersen vagy éppen hogy csak megpirítva eszik.
  4. Az étel tehát kész, mellé pedig egyik kedvenc levélzöldségemet, pak choit lehet tálalni. Ezt mindösszesen csak egy percig egészben meg kell párolni forró vízben, amibe egy csipet sót és némi olajat tettünk.
  5. Nincs más hátra, mint egy tálon egymás mellé rakni a két ételt. Szerintem a pak choi semleges, zöld íze kitűnően ellensúlyozza az illatos gomba rendkívül erős, meghatározó ízét. 

Pálcikát a kézbe! Bon appétit!

Kínai tojásrántotta - 西红柿炒鸡蛋


Hozzávalók:

fél kiló paradicsom
3 tojás
cukor
(őrölt bors)

Előkészítési idő: 1 perc

Elkészítési idő: 6-7 perc

Elkészítés:
  1. Készítsük a tojásokból egy sima tojásrántottát. Kicsit lehet lágyabb, mint amikor csak magában esszük.
  2. Melegítsünk olajat egy serpenyőben. Ha elég meleg, adjuk hozzá a felkockázott paradicsomot. Néhány percig pirítsuk, amíg a kellő állagot el nem érjük. Ne feledjük, nem szószt készítünk, nem kell puhára főzni. Legyen szaftos már egy kicsit, de még legyenek egyben a cikkelyek.
  3. A paradicsomhoz adjunk egy csipet sót, egy evőkanál cukrot és a végén még egy csipet borssal is meg lehet hinteni.
Pálcikát a kézbe! Bon appétit!